Knižnica, študovňa a relaxačná zóna… A to všetko v jednej miestnosti ?

Realizácia interiéru základnej školy Nováky_5

Prestavať dve učebne a vytvoriť jednotný priestor určený pre knižnicu, študovňu a relaxačnú zónu. Pani riaditeľka ZŠ Nováky nás príliš nešetrila. Náš prvý projekt pre túto školu a hneď taká neľahká úloha… Ako sme si s tým poradili?

Ako to začalo?

Začalo to tak, že pani riaditeľke sa zapáčili naše návrhy a realizácie školských interiérov. Rozhodla sa tak osloviť nás a vložiť do nás svoju dôveru, čo sme si vážili a verili sme, že ju nesklameme… Spolupráca bola od  začiatku veľmi príjemná. Už od prvej návštevy školy, kde sme s kolegom projektantom prišli zameriavať, sme sa v škole cítili vítaní. Plní očakávania a zvedavosti sme zamerali priestor dvoch tried oddelených priečkou a odviezli si domov detailné zadanie projektu.

Hlavne efektívne. 2 v 1 je najlepšie…

Na to, že sme dostali za úlohu vytvoriť interiér knižnice, študovne a relaxačnej zóny, bol priestor veľmi malý. Preto sme sa rozhodli maximálne využiť pôvodnú starú niku v stene. Vďaka tomu sa nám podarilo obmedziť stavebné úpravy na minimum. A hlavne sa nám vďaka tomu podarilo do priestoru zakomponovať vstavanú zostavu skladajúcu sa  z knižničných regálov a ník s relaxačnými lavičkami, ktorá zaberala minimum miesta.

V zadnej časti priestoru sme navrhli polyfunkčné pódium. Bude slúžiť k svojmu skutočnému účelu pri rôznych kultúrnych akciách, ale žiaci ho budú využívať aj na sedenie.

Beh na dlhú trať

Tak ako pri iných projektoch ani v tomto prípade to spracovaním návrhu nekončí… skôr začína. Nasleduje presné doladenie výberu materiálov podľa vzorkovníkov,  spracovanie výrobných výkresov, objednanie materiálu, spracovanie podkladov pre stavbu, koordinácia jednotlivých častí projektu so stavbou, po vykonaní stavebných úprav opätovné kontrolné zameranie priestorov, doladenie podkladov pre výrobu podľa stavu po odovzdaní stavby, výroba  …  a nakoniec montáž – cieľová páska!

Radosť nakoniec

Pozrite sa na premenu pôvodného priestoru na príjemné miesto pre štúdium a odpočinok. My sme touto premenou interiéru nadšení. Škola bude podľa svojich finančných možností doplňovať ďalší nábytok a interiérové prvky. Vážime si, že sme dostali príležitosť zúčastniť sa tohto krásneho projektu, a ďakujeme hlavne pani riaditeľke za veľmi priateľské jednanie.

Takto vyzerali triedy, ktoré sme dostali za úlohu prebudovať na knižnicu a študovňu:

A toto je výsledok. Knižnica, študovňa a relaxačná zóna v jednom:

Autor: Pavlína Sobolová (na motívy Dominiky Gabrielovej)