Šatňové skrinky v škole… láska, poriadok, estetika a funkčnosť

Videli ste niekedy nejaký film alebo seriál zo školského prostredia? Asi zbytočná otázka, však? A všimli ste si, že najviac dialógov a detských lások sa odohráva v priestoroch šatní alebo priamo pri kovových šatňových skrinkách? Samozrejme, v tomto prostredí trávia žiaci len okrajový čas. Všetci sme absolvovali povinnú školskú dochádzku, a tak dobre vieme, že väčšinu času deti trávia v triedach a učebniach. Avšak sociálne kontakty a prvé lásky vznikali hlavne počas prestávok. A veľmi často na šatňovej lavičke pri šatňovej skrinke, ktorá bez ohľadu na svoj dizajn vyzerala neuveriteľne atraktívne, keď pri nej práve stála Katka z vedľajšej triedy alebo Miško, ktorý chodil o ročník vyššie …

Školská šatňa. Ako to vidí učiteľ?

Z pragmatického učiteľského pohľadu sú šatňové skrinky nenahraditeľný nábytok, bez ktorého by v škole nebolo možné udržať poriadok. Vďaka školským šatniam školopovinná mládež chodí po škole v prezuvkách a nie v zablatenej (často štýlovej) športovej obuvi, v ktorej mladý športovec ráno šprintoval na autobus … prípadne zvládol „cezpoľnú“ bežeckú skratku cez park, aby mu školník nezavrel školu pred nosom.

Ako sa na šatňové skrinky do školy pozerá projektant?

Šatne sú v školských priestoroch umiestnené buď v samostatných miestnostiach (často v suteréne), alebo sa na umiestnenie šatňových skriniek, vešiakov a lavičiek využíva priestor na chodbách. V tom prípade šatňové skrinky často plnia významnú estetickú funkciu. Najmä pri kovových šatňových skrinkách je možné vyberať rôzne farebné kombinácie dvierok a priestor chodby tak krásne zútulniť.

Najpoužívanejším materiálom na výrobku kovových šatňových skriniek  je oceľový plech, na ktorý sa aplikuje komaxitová (prášková) farba vo veľmi širokej škále farieb. Školám to často umožňuje vytvoriť jedinečný, originálny dizajn svojich priestorov, ktorý podčiarkuje punc jedinečnosti a charakteru danej školy. Nevtieravou farebnou kombináciou a striedaním rôznych vopred premyslených farebných kombinácií na dvierkach možno vždy dosiahnuť originálny vizuálny dojem.

Návrh rôznych farebných kombinácií môže vyzerať napríklad takto …

 

Príkladom krásneho výsledku vydarenej farebnej kombinácie je školská šatňa v Základnej škole Tupolevova, ktorú sme kompletne zariaďovali v roku 2019.

ZŠ Tupolevova_Šatňové skrinky
ZŠ Tupolevova kovové šatňové skrinky

Ako sa na šatňové skrinky pozeráme v MY DVA?

Náš pohľad na šatne a školský nábytok do šatní je ešte trochu zložitejší. My ako dodávateľ musíme pri zariaďovaní týchto priestorov myslieť nielen na estetické hľadisko, ale aj na funkčnosť, ergonómiu a hygienu. Väčšinu týchto požiadaviek spĺňa šatňová skrinka už len vďaka svojmu dizajnu, konštrukcii a použitému materiálu. Avšak najvýznamnejší vplyv na bezpečnosť v priestore šatní má samotné rozmiestnenie šatňových skriniek a lavičiek.

A presne to je naša práca. Naši projektanti navrhnú priestory šatní v dispozičnom riešení podľa platných noriem, ktoré zohľadňujú všetky vyššie uvedené požiadavky na funkčnosť, ergonómiu a hygienu. Dizajnéri odporučia farebné prevedenie, obchodný manažér vybaví objednávku a montážny tím nábytok v škole umiestni a zmontuje. A potom sa opäť vraciame na začiatok – k deťom. Jožko z 3. B si pri svojej šatňovej skrinke dohodne rande so Zuzkou z 3. A … a pán školník dohliadne, aby si tí zamilovaní špunti za sebou zamkli dvierka na svojich šatňových skrinkách …

rozmiestnenie kovových šatňových skriniek
Ukážka spracovaného dispozičného riešenia šatne

S návrhom dispozičného riešenia a farebného prevedenia šatňových skriniek vo vašej škole vám radi pomôžeme. Napíšte nám na info@mydva.sk alebo zavolajte na tel. 0800 222 444.

Autor: Pavlína Sobolová a Alexander Kováč