Školská jedáleň. Nielen strava, ale aj prostredie. Ako na to?

školský jedálenský set PULL v jedálni

Vyhláška o školskom stravovaní stanovuje požiadavky na výživovú hodnotu jedál pre školákov, avšak zďaleka nerieši kvalitu používaných surovín a už vôbec nie prostredie ani to, aký je vhodný nábytok do školskej jedálne a ako vlastne jedáleň zariadiť. Pritom je známe, že jeme všetkými zmyslami, ktoré nám pomáhajú naplno využiť živiny v jedle . Pri jedle by sme sa mali cítiť príjemne. Dá sa to aj v školskej jedálni?

Ako to so školskými jedálňami začalo?

 „Školská jedáleň je stravovacie zariadenie v materských, základných, stredných, vyšších odborných školách a konzervatóriách. Slúžia ku spoločnému stravovaniu žiakov, študentov, učiteľov a nepedagogických pracovníkov, niekedy aj cudzích stravníkov, napr. dôchodcov, zamestnancov firiem a pod“  (Wikipédia)

Tradícia školských jedální, ako je známe dnes, sa začala formovať po roku 1945. Zatiaľ do tej doby bolo školské stravovanie zaisťované nesystematicky rôznymi charitatívnymi organizáciami, po roku 1945 sa objavujú snahy o vytvorenie systému, ktorý bude zaisťovať zdravé školské stravovanie dostupné pre všetkých. Ministerstvo školstva už vtedy vytvorilo záväzné normy, podľa ktorých sa jedlo varilo. Ani vtedy, ani dnes sa však nikto nezaoberal tím, ako vytvoriť vhodné prostredie, v ktorom sa stravníci budú cítiť dobre.

Viac chutí v pokojnom prostredí …

Prestávka na obed je v priebehu školského dňa jednoducho kľúčová. Žiaci a študenti musia behom pomerne krátkej doby načerpať dostatok síl a osvieženia, aby sa dokázali sústrediť na ďalšie vyučovanie. Zdravému stravovaniu nesvedčí zhon, ani príliš rušivé prostredie. Obvyklým problémom v školských jedálňach je nadmerný hluk spôsobený posúvaním jedálenských stoličiek.

Hluk v školskej jedálni sa dá zmierniť akustickými podhľadmi alebo mobilnými protihlukovými panelmi. Taktiež odporúčame vhodne zvoliť podlahovú krytinu a nohy stoličiek vybaviť gumovými koncovkami. Úplne najefektívnejším riešením hluku v školských jedálňach je absolútna eliminácia pohybu stoličiek. To sa dá docieliť inštaláciou jedálenských setov, pri ktorých sú sedadlá pevne pripevnené ku konštrukcii podnože stola.

 

Školská jedáleň. Stále jedáleň?

Avšak… „V našej škole v jedálni usporadúvame akcie pre rodičov a verejnosť.“ „A u nás v školskej jedálni hrajeme divadlo.“ V prípadoch, keď má byť vaša jedáleň multifunkčným priestorom, naopak odporúčame ľahko manipulovateľný nábytok do školskej jedálne. Ľahké plastové stohovateľné stoličky a jedálenské stoly, ktoré môžete ľahko kedykoľvek presunúť. V takom prípade sa vám hluk v jedálni odstrániť nepodarí, ale tým viac je treba sa zamerať na iné aspekty, ktoré žiakom a študentom pobyt v jedálni spríjemnia.

Začnite voľbou dizajnu jedálenských stolov a jedálenských stoličiek. Starostlivo vyberajte materiály, ktoré sa ľahko udržujú, a farby, ktoré podporujú chuť do jedla, upokojujú a vytvoria v jedálni príjemnú atmosféru. Dizajn interiéru môžete ľahko a rýchlo tematicky prispôsobovať pripravovaným akciám napríklad použitím obrusov. Pre ďalšie skrášľovanie a spríjemňovanie interiéru sa hranice nekladú – nebojte sa umiestniť na stoly vázy s kvetmi, karafy s vodou alebo nejakú dekoráciu. A potom už len sledujte, ako deťom chutí…

Potrebujete poradiť s výberom nábytku do školskej jedálne, alebo jedáleň kompletne navrhnúť? Napíšte nám na info@mydva.sk alebo zavolajte na tel. 0800 222 444.

Autor: Pavlína Sobolová